See makeuttaja on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "makeuttaa",
"3": "-ja"
},
"expansion": "makeuttaa + -ja",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "makeuttaa + -ja",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makeuttaja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttaja",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttajaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttajani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttajaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttajaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttajaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttajaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttajaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "makeuttaja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "makeuttaja",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "makeuttaj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ja",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"sweetener, any substance used to make something sweet"
],
"id": "en-makeuttaja-fi-noun-E9QySadK",
"links": [
[
"sweetener",
"sweetener"
],
[
"substance",
"substance"
],
[
"sweet",
"sweet"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkeutːɑjɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞ˌut̪ːɑ̝jɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-utːɑjɑ"
}
],
"word": "makeuttaja"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "makeuttaa",
"3": "-ja"
},
"expansion": "makeuttaa + -ja",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "makeuttaa + -ja",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makeuttaja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttaja",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttajaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttajani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttajaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttajaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttajaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttajaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttajaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttajattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttajineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttajinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "makeuttaja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "makeuttaja",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "makeuttaj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -ja",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/utːɑjɑ",
"Rhymes:Finnish/utːɑjɑ/5 syllables"
],
"glosses": [
"sweetener, any substance used to make something sweet"
],
"links": [
[
"sweetener",
"sweetener"
],
[
"substance",
"substance"
],
[
"sweet",
"sweet"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkeutːɑjɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞ˌut̪ːɑ̝jɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-utːɑjɑ"
}
],
"word": "makeuttaja"
}
Download raw JSONL data for makeuttaja meaning in All languages combined (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.